על אף שהביטוח הלאומי הינו מוסד שתפקידו העיקרי הוא לדאוג לנו, הרי שלעיתים קרובות, ההתנהלות מול המוסד וקבלת כל הזכויות שלנו עשויה להיות קשה ומייגעת. בעת הגשת תביעה לביטוח לאומי, הנוגעת לנכות כללית, נכות מעבודה או כל עניין אחר, במרבית המקרים ניתקל בבירוקרטיה סבוכה, שתקשה עלינו להתנהל מול המוסד לביטוח לאומי בעצמנו. במקרים כאלה, לרוב עדיף להיעזר בעו"ד לביטוח לאומי, שיוכל להגיש עבורנו תביעות נגד ביטוח לאומי. לפניכם מידע וכמה טיפים בעניין.

תביעות נכות כללית מול ביטוח לאומי

תביעה לנכות כללית הינה תביעה אותה מגיש אדם אשר הינו נכה מבחינה גופנית, שכלית או נפשית. כמו כן, תביעה לנכות כללית יכולים להגיש גם אנשים אשר היכולת שלהם להשתכר ירדה ב- 50% אחוזים לפחות בעקבות פגיעה כלשהי. במסגרת תביעה לנכות כללית, בדרך כלל יעבור התובע ועדה רפואית, בה יעיין הרופא מטעם הביטוח הלאומי במסמכים רפואיים ויבדוק אם אכן קיימת עילה טובה לקבלת קצבה לנכות כללית. לעיתים קרובות, בוועדות אלה נקבע כי התובע אינו זכאי לקצבה כלשהי, גם כאשר ברור כי הוא אינו יכול להשתכר לבד, ומסיבה זו, ייצוג בוועדות רפואיות באמצעות עו"ד ביטוח לאומי הינו עניין שאין לוותר עליו, ורצוי שהעורך דין המייצג את התובע יהיה עו"ד מומחה ביטוח לאומי או עורך דין לדיני עבודה.

תביעה בגין אובדן כושר עבודה מול ביטוח לאומי

תביעה בגין אובדן כושר עבודה הינה תביעה המוגשת לביטוח לאומי, כאשר התובע איבד את יכולתו לעבוד בגלל שלל סיבות שונות – מחלה, תאונה ועוד. בשל העובדה כי מדובר בתביעה מעט מורכבת, גם את התביעה הזו רצוי להגיש באמצעות עורכי דין לביטוח לאומי. חשוב לדעת כי לאובדן כושר עבודה כמה רמות שונות:

  • אובדן כושר עבודה מלא, במסגרתו התובע אינו יכול לעבוד בשום עבודה בשל הפגיעה.
  • אובדן כושר עבודה חלקי, במסגרתו יכולת ההשתכרות של התובע ירדה בצורה משמעותית.
  • אובדן כושר עבודה במסגרתו אדם אינו יכול להמשיך ולעבוד במקצוע שלו או במקצוע התואם את השכלתו.

אובדן כושר עבודה יכול להיות זמני, או לחילופין, קבוע. בכל מקרה, רצוי כי עורך הדין המייצג אותנו מול הביטוח הלאומי יהיה עורך דין המתמחה בנזיקין ובתביעות כנגד ביטוח לאומי, וזאת על מנת שנוכל למצות את מלוא זכויותנו בעניין מול המוסד.

מה חשוב לדעת כאשר אנו ניגשים לתביעה מול הביטוח הלאומי?

מרבית האנשים אשר מגיעים לביטוח הלאומי מגלים כי הם מתקשים מאוד במיצוי זכויותיהם מול המוסד. לעיתים קרובות, משלח המוסד את הפונים אליו כלאחר יד, גם כאשר הם מביאים עמם מסמכים רפואיים והוכחות לחוסר היכולת שלהם להשתכר. במקרים אחרים, יכיר המוסד לביטוח לאומי בנכות, אך יקבע לתובע אחוזי נכות מינימליים, שלא באמת יתאמו את המצב שלו. היעזרות בעורך דין ביטוח לאומי בעת ההגעה למוסד תסייע במניעת טרטורים מיותרים ומיצוי כלל זכויותנו מול הביטוח הלאומי.