ולקבל פיצוי על הסבל שנגרם לו, וכן פיצוי עתידי על הוצאות שנגרמות כתוצאה ממנו. עורך דין מומחה לביטוח לאומי יכול לסייע בכל סוג של תביעה כנגד מוסד זה. התביעות הנפוצות בתחום נוגעות לתאונות עבודה, תביעות נכות כללית (לצורת קבלת קצבה), מחלת מקצוע או אפילו תקופות של שמירת הריון.

למה צריך לתבוע את ביטוח לאומי על כסף שמגיע לי, והאם אני צריך עורך דין מומחה לביטוח לאומי?

בדומה לחברות ביטוח פרטיות, גם הביטוח הלאומי אינו מעניק פיצוי באופן אוטומטי. סכום הביטוח נקבע על פי קריטריונים שונים ומבוסס על החלטות ועדה רפואית וחוות דעת של רופאים מומחים בתחום הנדון. שני אנשים בעברו מקרה זהה לחלוטין עשויים לקבל סכומי פיצוי שונים, בהתאם לדרך בה הוצגה התביעה והוצגו העובדות על ידי עורך דין ביטוח לאומי, ומדובר בהרבה יותר מהליך בירוקרטי שגרתי של מילוי טפסים.

בעוד כל עורך דין יכול לסייע בתביעה נגד ביטוח לאומי, עורך דין המתמחה בדיני עבודה ובתביעות ביטוח לאומי מכיר את הפרוצדורה על בוריה, ואף בקיא במונחים הרפואיים השונים בתהליך בהגשת התביעה. משרדי עורכי דין המתמחים בביטוח לאומי יודעים אילו מסמכים להציג ומתי, וכיצד לצפות מראש מהו הסכום שהתובע עשוי להזדקק לו גם בעתיד לצורך שיקום או במקרה של אובדן היכולת לעבוד במקצוע בעתיד.

האם מחלות בהן אדם חלה במהלך עבודתו יכולות להיות עילה לתביעה נגד ביטוח לאומי?

התשובה היא כן ולא. לא כל מחלה בה אדם חלה המהלך עיסוקו במשלח יד הכולל חשיפה לחומרים מסוכנים יכולה להיחשב כעילה לתביעה, עורכי דין המתמחים בביטוח לאומי לרב ימליצו לבדוק ראשית האם מדובר באחת המחלות שביטוח לאומי מגדיר כמחלות מקצוע – כיום קיימות כ-40 מחלות שכאלה והן נמצאות ברשימה מוגדרת היטב בתקנות הביטוח לאומי. מרבית המחלות הללו מבוססות על סוגי הרעלות שונות כתוצאות מחשיפה לחומרים מסוכנים כמו כרום, עופרת, פלואור, כספית, זרחן וחומרים אחרים שיכולים לגרום להרעלות מסוגים שונים.

למרות שמדובר ברשימה מוגדרת היטב, עצם קיום המחלה אינו מעיד בהכרח על זכות לפיצוי ועורך דין מומחה לביטוח לאומי יכול לסייע בהכנת התיק על מנת לנהל את התהליך מול הביטוח הלאומי בצורה הנכונה, לרבות הועדות הרפואיות השונות, על מנת לקבל את הפיצוי המקסימלי בגין מחלה זו.

אילו סוגי פיצוי ניתן לקבל מביטוח לאומי בגין פגיעה או מחלה?

עורך דין המתמחה בתביעות ביטוח לאומי יכול לסייע לקבל פיצויים מוגדלים יותר עבור כל סוג של תאונה, מחלה או פגיעה. קיימים מספר סוגים של פיצוי החל מסכום גדול המתקבל על ידי ביטוח לאומי לכיסוי הפגיעה, וכלה בתשלומים חודשיים הניתנים קצבה לתקופה קצובה או לכל אורך חייו של אדם, ונועדו לכסות את ההוצאות הנגרמות לו בשל הפגיעה או המחלה על מנת שיוכל לשמור על רמת חיים סבירה גם בעתיד.

עורך דין מתמחה בביטוח לאומי יכול להסיק על פי מקרים קודמים בהם טיפל מהם הסעיפים שהביטוח הלאומי נוטה לפצות יותר בגינם ולהדגישם בזמן הגשת התביעה. כמו כן עורך דין המתמחה בביטוח לאומי מכיר את השיטות בהן נוהג המוסד על מנת לנסות להפחית את סכומי הפיצוי או הקצפה, ולהדגיש את חשיבותה של הקיצבה לכיסוי ההוצאות הצפויות לתובע גם בעתיד.
לסיכום, בכל תביעה נגד ביטוח לאומי עדיף תמיד להתייעץ עם עורך דין שמשרדו מומחה בתחום התביעות נגד הביטוח הלאומי על מנת לקבל את הסכום המקסימלי בתביעה זו.