אין ספק כי מרבית האנשים השכירים מבלים את רוב זמנם בעבודה, במסגרתה הם מחויבים לנורמות עבודה מסוימות, אך גם זכאים לתנאים בסיסיים הנקבעים על פי החוק (כמו למשל הפסקה, יחס הוגן, קבלת התשלום בזמן ועוד). עם זאת, לעיתים קרובות ובעיקר בשל מחסור בידע או חוסר בהבנה של הזכויות במקום העבודה, עובדים רבים אינם מודעים לפגיעות אישיות או כלכליות אותם הם חווים במקום העבודה. חשוב לדעת כי פגיעה בזכויות שלנו מחייבת לרוב פיצוי מצד המעסיק ולעיתים אף מביטוח לאומי. במקרים כאלה נצטרך להיעזר בעו"ד דיני עבודה או עורך דין ביטוח לאומי, כך שנוכל למצות את מלוא זכויותינו מול המעסיק והביטוח הלאומי. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

איך נזהה פגיעה במקום העבודה ומתי כדאי לפעול בעניין?

ראשית, חשוב מאוד לסייג ולומר כי לא כל בעיה קטנה במקום העבודה מחייבת התערבות של עורך דין דיני עבודה. חוסר של כמה שקלים במשכורת, לדוגמא, אינו מחייב שכירת שירותי עו"ד, ובייחוד כשניתן לסדר את העניין מול המעסיק בקלות ובפשטות. חשוב מאוד להבין כי טעויות במקום העבודה עשויות גם להתבצע בתום לב, וכל עוד מדובר בטעות קטנה וזניחה, ניתן לפתור אותה מול המעביד. לעומת זאת, כשאנחנו חווים התעמרות במקום העבודה, טעויות חוזרות ונשנות במשכורת ועוד, ייתכן כי דווקא הטיפול במצב עם עו"ד לדיני עבודה יהיה הדבר היעיל ביותר לעשות.

כיצד נבחר עורך דין המתמחה בדיני עבודה?

בדומה לתחומים רבים אחרים בחיים, גם כאן מידת המקצועיות והניסיון משחקים תפקיד חשוב. יש לבדוק היטב מה הניסיון של עורך הדין בתחום, האם הוא מתמחה ספציפית בדיני עבודה ומה הרקורד שלו. מומלץ, כמובן, גם להיעזר בהמלצות ממכרים או אפילו בהמלצות באינטרנט. אלה יסייעו לכם לקבל אינדיקציה טובה ביותר על איכות עורך הדין הנבחר לצורך המשימה.

מדוע כדאי לשכור דווקא עורך דין לדיני עבודה המתמחה גם בביטוח לאומי?

חשוב מאוד להבין כי חלק מהפגיעות אותם אנו חווים במקום העבודה, עשויות להיות פגיעות המחייבות גם פיצוי מטעם הביטוח הלאומי, כמו למשל במקרה של תאונות עבודה. במקרה כזה, ההתנהלות לא תתבצע אך ורק מול המעסיק, אלא גם מול הביטוח הלאומי – וזאת על מנת שנוכל למצות את מלוא זכויותנו בעניין. למרבה הצער, הביטוח הלאומי הינו גוף ממשלתי המתנהל באמצעות בירוקרטיות מורכבות וארוכות, שאינן מובנות למרבית האנשים. עניין זה גורם לאנשים רבים לוותר מראש על זכויותיהם ולא למצות אותן אל מול הביטוח הלאומי. את העניין הזה ניתן לפתור בקלות, באמצעות שכירת שירותיו של עורך דין  מומחה בדיני עבודה. ההתנהלות של עו"ד דיני עבודה מול ביטוח לאומי תסייע לנו לצלוח את הבירוקרטיות הללו במינימום של תסכול ומאמץ מצידנו, תוך ידיעה ברורה שאנו מנצלים את כל הזכויות המגיעות לנו. היות ועו"ד המתמחה בביטוח לאומי מכיר את המוסד היטב ויודע כיצד לממש את זכויותינו באופן המיטבי, אין ספק כי ההתנהלות של עורך דין מול ביטוח לאומי תהיה קצרה ויעילה ביותר.